На нашите географски ширини смяната на сезоните означава и необходимост да смените грижите за кожата. Още повече, че кожата свиква с всекидневната козметика и спира да реагира на полезните свойства. Сигурен признак за това е, че кремовете за лице трябва да се сменят, е усещането, че вече не можете да извлечете оптимален резултат от употребата им.
Най-подходящия крем за есенния сезон е кремът с витамини. Натрупаният през лятото чрез разнообразна храна жизненоважен запас от активни вещества трябва да бъде поддържан от внос „отвън". Витамин (А, С, Е и В), олигоминерали (калций, магнезий, селен, желязо...) и мастни киселини Омега 3+6- такъв подхранващ комплекс помага на кожата да възстанови своята здрава и блестяща жизненост. Комбинирайте така своя есенен серум , тоник и маска, че да получавате всяка от тези групи вещества. Окончателния щрих нанесете с продукт на на дермокозметиката - съдържащ хиалуронова киселина или пептиди, стимулиращи синтеза на колаген.
Ако ползвате някакъв продукт срещу акне, дерматолозите препоръчват в него да не се съдържат бензол пероксид, сяра и салицилова киселина. Сухото и студено време обостря изсушаващото въздействие на тези съставки. Избягвайте и ретиноидите, които най-често са по лекарско предписание - те могат да доведат до белене на кожата.
Твърде многото почистващи агенти ще отнемат влагата и мазнините по кожата, от които тя особено се нуждае през този период. Използвайте измиващ продукт от типа гел или крем.
Специалистите съветват при понижение на температурата ( в границите +10 до +5оС) да се смени овлажняващият крем с подхранващ. Това е необходимо, за да изградим естествен бариера, която предпазва кожата от външни въздействия като вода, вятър и лошо време. По този начин се създава защитен филм, който спомага за задържането на влагата, а задължителното засищане на кожата с влага обаче възлагаме на нощния крем.
Колкото и внимателно да пазите кожата си в горещото време на годината, тя пак „посреща" есента с дефицит от влага. Затова есенните грижи е необходимо да включват всеки ден в продължение на две седмици овлажняващи маски, съобразени с типа на вашата кожа. Те могат да съдържат аминокиселини за интензивна хидратация, житен протеин, коприна, растителни екстракти от хризантема за сухите кожи и екстракт от алое и грейпфрут за мазните.
Ръцете и ноктите могат да се омекотят с помощта на специалните кремове и балсами, съдържащи лимон, лайка, алое, масла от лешник или зехтинов восък. Ако ноктите ви започнат да се чупят и напластяват, това показва недостиг на калций и силициев двуокис. Най-добрият начин да ги „набавим" в организма са специалните хранителни добавки и специалните лакове за нокти е калций.