Студен и сух въздух, режещ вятър, мъгли и смог, които похлупват града и задържат долу на повърхността всички мръсотии от автомобилните ауспуси и промишлените комини, затоплени от изсушаващото лигавиците парно помещения (ако "Топлофикация" не е затегнала кранчето поради неплащане на сметки)... Всички тези съпътстващи зимата фактори поставят не само настроенията и светоусещането, но и кожата ни в стресова ситуация. И както трябва да се погрижим за душата и укрепването на имунната система срещу вирусите през есента и зимата, така трябва да защитим и най-големия си орган, обгръщащ цялото ни тяло. На мощната агресия отвън трябва да противопоставим ефективна отбрана - и вътрешна, и външна.
Студът свива кръвоносните съдове в кожата, което затруднява снабдяването й с кръв и съответно - доставката на хранителни вещества. Което пък прави възстановяването й по-бавно. Колкото по-студен е въздухът, толкова по-сух е и съответно изсмукващ влагата от кожата. Ефектът се засилва и от зимния вятър и слънцето. Ниските температури влияят зле на секретариата дейност на мастните жлези и на потоотделянето, което води до намаляване на защитния водно-липи-ден слой на кожата. В тези условия е далеч по-лесно да се размножат различни болестотворни микроорганизми, които атакуват кожата и могат да предизвикат възпалителни процеси. Сухият и топъл въздух в помещенията допълнително изсушава кожата. Когато от студа навън влезем на топло, кръвоносните съдове рефлекторно се разширяват, лицето „пламва", бузите и носът почервеняват. През зимата най-много страда сухата кожа, която по принцип е с нарушена еластичност. Тя твърде лесно губи вода. Затова и грижите за нея трябва да са редовни и по-интензивни.
То трябва да е с меки, несъдържащи алкали препарати, в минимални количества, които добре да се отмиват. Продуктите не бива да съдържат алкохол. Препоръчва се тоалетно мляко с влагозадържащи фактори и продукти, в които има пантенол и успокояващи съставки като азулен, розова вода или лайка. Сапунът и теловете, които лесно се разпенват, изсушават кожата. Добре е за къпане да се използват продукти, притежаващи омазняващи свойства.
Сухата, чувствителна кожа трябва да бъде редовно овлажнявана. Целта е не само хидратация, но и предотвратяване на прекалената загуба на влага. Задържането на вода в роговия слой се постига чрез козметични продукти, които съдържат различни масла - от жожоба, бадеми, пупалка, адокадо, папая и др. Задържането на водата става и с помощта на свързващи я вещества като например урея, хиалуронова киселина, глицерин, колаген и други, които широко се използват в козметичните продукти.
Ако сте със суха, чувствителна кожа, през зимата може да размените предназначението на кремовете -нанасяйте сутрин богат на съставки нощен крем, а през нощта - по-лек дневен хидратиращ крем. За през деня избирайте кремове с по-високо съдържание на мазнини. Препоръчва се и използването на козметични продукти, богати на витамини Е и А, както и коензим Q10. Заменете гела за очи с крем. Той се нанася сутрин и вечер с потупващи движения. Към засилената грижа за сухата кожа през зимата добавете веднъж седмично подхранваща крем-маска и парна баня за изчистване от вредните вещества.
Сухите и напукани устни са класически зимен проблем. Той се дължи на специфичното им устройство - много тънък рогов слой и липса на мастни жлези, които да доставят мазнини на кожата им. При силно слънце или студ устните се нуждаят от допълнителна защита. Винаги носете балсам за устни, разработен на базата на растителни масла и мазнини със защитен фактор. Вече не се препоръчва мазането на устните с продукти, съдържащи парафин и вазелин, тъй като изолират кожата от околната среда, пречат на изпарението на водата и кожата набъбва, удебелява се, може и да се нацепи.
Кожата на ръцете също е изключително бедна на мастни жлези. Поради това при минусови температури ръцете бързо загрубяват, а кожата може да се напука на места. Освен ръкавиците не забравяйте крема след всяко измиване. Ако кожата на ръцете ви е зле, намажете ги обилно с крем преди лягане и сложете памучни ръкавици.