Атопичният дерматит е много разпространена кожна болест, която засяга предимно млади хора и малки деца, но може да се появи във всяка възраст. По-засегнати са хората от северните страни и тези с по-светла кожа. Влажният климат също влияе по-зле на състоянието. Атопичният дерматит е силно сърбящо, хронично възпалително заболяване на кожата, свързано с много проблеми за страдащите и техните близки. Протича индивидуално при всеки болен, но може да доведе до зачервяване, образуване на мехурчета, лезии, залющване и заделе-бяване на кожата, напукване, силен сърбеж. Кожата на хора с атопичен дерматит е много суха и склонна към развитие на инфекции, причинени от стафилококи и стрептококи. При кърмачетата и малките деца обривите засягат предимно лицето, но могат да се появят и по главата, тялото, ръцете и краката. Те обикновено се съпровождат от силен сърбеж и са голям стрес и за бебетата, и за родителите им, особено нощем, когато състоянието се обостря. Тази форма на екзема може да изчезне до третата година, но може и да хронифицира и да се появи в юношеската или зрялата възраст. В пубертета плаките най-често засягат ръцете и краката. Други области - като лакътни и коленни гънки, глезени, китки, лице, шия и горна част на гърдите - също могат да бъдат засегнати. Когато се появява по дланите, пръстите или по краката, може да има епизоди на подмокряне и образуване на корички. Екземните плаки обикновено са сухи, с черве-нокафеникав цвят, лющят се и се задебеляват. Сърбежът е много силен, почти непоносим, по-изразен през нощта. При разчесване до кръв има опасности от инфекции. При възрастните обривите се разполагат по-често по ръцете, около клепачите, гърба, гърдите, половите органи. Заболяването е генетично, но не директно наследствено. Представлява част от т. нар. „атопия" или т. нар. „атопичен симптомокомплекс", в който са още сенната хрема, бронхиалната астма, гастроинтестиналните алергии.
Лечението на атопичния дерматит изисква подобряване на епидермалната бариера чрез продължително прилагане на омекотяващо лечение в комбинация с противовъзпалително топично лечение на всички видимо засегнати области. Нов проактивен начин на лечение на атопичния дерматит представи по време на Първата дерматологична академия на „Байер Шеринг" проф. Андреас Воленберг от мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан". „Много неща могат да бъдат направени за лечението на атопичния дерматит. Досега съществуваше концепция, наречена класическа или реактивна терапия, според която ежедневно болните трябваше да се мажат с успокояващ крем. А когато има видими лишеи, се добавят противовъзпалителни средства -кортикостероид за мазане и локален инхибитор на калциева основа. Ако виждате нещо - използвате стероида, ако не виждате - успокояващия крем. При това лечение болният с атопичен дерматит има възпаления около 9 пъти годишно", обясни проф. Андреас Воленберг. „Сега знаем, че нормално изглеждащата кожа при атопичен дерматит не е нормална. Там, където е имало следи преди, винаги има едно минимално възпаление. И проактивната терапия означава да лекуваме минималното възпаление с минимално активно лекарство. Това означава мазане 2 пъти седмично само на местата, където се проявява атопичният дерматит. Проактивно лечение в продължение на половин до една година предотвратява повторната поява на възпаление. Лечението дава много по-добро качество на живота и пациентите са много доволни. Има научни доказателства, че това лечение действа. Приложението му започна преди около 4 години, вече са проведени около 8 проучвания, описани в медицинската литература", обясни проф. Андреас Воленберг.
Проактивното лечение се прилага по два пъти седмично, локално, с ниски дози, в комбинация с омекотяващи средства. Актуални данни от някои контролирани клинични проучвания, включващи лекарствени форми на метилпреднизоланацептонат за топично приложение, както и други глюкокортикостероиди, потвърждават ефективността и безопасността на този подход. Клиничните предимства на проактивното лечение са по-редките обостряния, подобреното качество на живот, а при някои болни дори и по-ниската цена на лечение. Според проф. Воленберг „този вид лечение може да предотврати повторната поява на възпалението и има особен успех при лечението на умерени и тежки възпаления". Терапията е подходяща и за малки деца, и за възрастни.